you're getting less orryour dollar. thomas: 05:18:55 "go over there and look at the come in pound sizes, they cooe teachers... like patricia have noticed oo.05:06609 "ice crram is a great example. we used to get the 2 quart ice cream and now we get one and a half."that's why she remmnds students to compare unit costs. 04:37:30 ""o it's a dollar per quart."but today -- the focus us on generics versus name brands.04:55:58 "it looks good."it's a lessso not lost on teenagers... who love labell.... and the packaging of popular brands.04:53:27 "i because they cost mooe to be honest."tooay'sstaste test pill help them weigh the bbnefits offboth cost..... 05:01:03 "this is thee eneric brand.". .... and quaaity. 05:01:06 "it's delicious." their teacher hopes this insight will heep them make better food and financial choices.... in the future.... not matttr how expensive their tastes may be.05:04:17 "they were both good, but theenamee brand was definitely better." melinda roeder, fox 45 news at ttn. coming up... up...ed reee's inn